V pořadí šestým hejtmanem v historii Středočeského kraje a druhou ženou v této funkci se loni v listopadu stala Jaroslava Pokorná Jermanová. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, lídr kandidátky vítězné hnutí ANO 2011 má pro nadcházející čtyřleté období velké plány, jak udělat ze středních Čech výkladní skříň všech krajů z celé republiky.
MICHAIL ODARČENKO
Jaké jsou vaše první dojmy ve funkci?
Dojmů je mnoho. Tím hlavním je, že se nám podařilo sestavit velmi dobrý tým v krajské radě. Je v ní hodně silných a výrazných osobností, zástupců stran, které mají tradici a velké zkušenosti z komunální politiky i propracované dlouhodobé programy. Přesto se nám povedlo dohodnout, že potáhneme za jeden provaz, že máme společné cíle i společnou představu, jak jich dosáhnout. Navíc mě těší, že jsou to všechno lidé opravdu velmi pracovití a akční. Hned od prvního zasedání rady se pustili do práce. Nemuseli se rozkoukávat, jak tomu u nových politických reprezentací bývá. Věděli hned, co mají dělat.
Můj druhý dojem je trochu opačný. Překvapila mě vysoká míra byrokracie, malá akčnost, určitá ospalost a formálnost v práci kraje. Skoro zcela schází přímá a stálá aktivní komunikace se starosty měst a obcí Středočeského kraje. Vždyť pro kraj je starost o pomoc svým obcím a městům tím nejdůležitějším úkolem. Se starosty se proto sejdu co nejdříve, věřím, že hned v únoru.
Zarazila mě také míra určité nespravedlnosti v rozdělování krajských peněz. Někdo měl zkrátka v minulosti dveře krajského úřadu otevřené dokořán, jiný se nikdy ničeho nedomohl. Mám dojem, že to tak cítí všichni mí kolegové v radě a že to stejně jako já chtějí změnit, což je moc dobře.
Jaké jsou hlavní priority čtyřletého funkčního období nové rady?
Určitě nechceme dělat žádné revoluce. Budeme pokračovat v podpoře projektů, které Středočeský kraj již obcím a městům přislíbil na léta dopředu. Jistě budeme víc spolupracovat s obcemi, městy a jejich starosty. Chceme myslet na všechny spravedlivě. Chceme jim pomáhat hlavně v projektech, které mají významem přesah do regionu. Více zapojíme financování ze středočeských fondů. Už jen na příští rok na to máme v rozpočtu 300 milionů korun. V krajských investicích chceme dát přednost projektům, které mají naději získat peníze odjinud, například z Integrovaného regionálního operačního programu.
Nepochybně podpoříme rozvoj škol, kde se v minulém období nenávratně promrhalo skoro 400 milionů korun kvůli nesmyslné a naprosto nespravedlivé a falešné „sociální dávce“ tak zvaného „žákovského jízdného“, které někdo dostal, někdo ne a zbytek spolkla šílená byrokracie s tím spojená. Tak tyto peníze nyní chceme dát hlavně do krajských škol a školek, na jejich opravy a vybavení. Jednou z klíčových oblastí je zlepšení dopravní infrastruktury. Musíme nemocnice zbavit dluhů. Dohlédneme na to, aby byli spokojeni doktoři, sestry a další zdravotnický personál, a tím i pacienti, a ne investoři do betonu.
Budeme jistě podporovat i podnikání ve Středočeském kraji. Vždyť jsou to hlavně firmy a živnostníci, kteří zaměstnávají nejvíc lidí, jsou to právě oni, kdo kraji přináší život a prosperitu. Zcela určitě budeme podporovat vědecká a inovační centra Středočeského kraje. Ta přinášejí nejen pracovní místa, ale i vysokou přidanou hodnotu dalšímu podnikání. Určitě se podíváme na téma zadávání veřejných zakázek na práce pro kraj, aby se jich mohli více účastnit také malí a střední podnikatelé a živnostníci.
A co můžete slíbit běžným občanům?
Jedním z našich volebních slibů bylo heslo Kraj bez rizik. A to je jeden ze spojovacích momentů většiny našich úkolů a priorit. Chceme kraj, který nebude ohrožen například zbytečnými riziky a důsledky povodní, dopravního kolapsu, blackoutu – to vše jsou reálně hrozby. Rizikem jsou třeba i délky dojezdů zdravotní záchranné služby, hasičů nebo policie, ale také často i méně nápadné věci, jako jsou vyloučené lokality, migračně-azylová centra, plynulé dodávky pitné vody, kanalizace a podobně.
Pro mě je také velmi důležitá i podpora komunitního života obcí, podpora spolků a jejich aktivit, hlavně sportovních, ale i kulturních nebo náboženských. Reálně odvádějí neskutečnou a hlavně obrovsky celospolečensky prospěšnou práci, většinou na dobrovolnickém základě. Když třeba pomyslím, že za prošustrovaných 400 milionů na tak zvaném „žákovském jízdném“ by mohlo být v obcích na 400 víceúčelových hřišť, takže v každé větší středočeské obci by měly děti kde cvičit, bavit se a sportovat, když si představím, že těch 400 milionů znamená třeba 57 nových fotbalových hřišť pro mládež s umělým trávníkem postavených na klíč… Tak si myslím, že jsme těmto lidem jako kraj opravdu hodně dlužni.
Mojí velkou životní i politickou prioritou je rodina. Máme obrovské dluhy hlavně vůči seniorům. Cítím jako povinnost na problémy seniorů upozorňovat a zároveň tyto problémy řešit. Přitom nejde jen o materiální otázky nebo o právní podporu, jde také o čas, který rodičům a prarodičům máme možnost věnovat. Důstojnost seniorům nedávají „jen“ peníze, ale především důstojnost a úcta, kterou jim projevujeme.
Je toho zkrátka hodně. Podrobně vše popisujeme v našem programovém prohlášení.
Od velké politiky jste se už navždy odstřihla? Budete se věnovat jen a jen kraji?
Mám i pár témat, kterým se věnuji celý život. Asi není pro nikoho tajemstvím, že se dlouhodobě angažuji v genderové politice. Chci přilákat více žen do vrcholné politiky. Myslím, že v krajských volbách se to povedlo. Věřím, že více žen ve vrcholné politice zkultivuje naše politické prostředí.
Jak jste prožila první Vánoce a Silvestra ve funkci hejtmanky?
Prožila jsem opravdu náročný, pracovně i osobně naplněný rok. Práce první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny je hodně časově náročná sama o sobě. Pak volební kampaň, kterou jsme museli jet naplno a hlavně pořád mezi lidmi. Následoval maraton povolebního vyjednávání, první dny nové rady a zastupitelstva… A k tomu jsem se stačila vdát. Takže jsem byla moc vděčná, že jsem těch pár vánočních dnů mohla věnovat rodině. Vánoce jsme si užili. A Silvestr? Jako vždy s nejbližšími přáteli a rodinou.
A co novoroční předsevzetí?
Ta si nedávám. Mám jen přání zůstat zdravá a mít hodně síly a energie. A všem přeji to samé. Při pozorování novoročních rachejtlí jsem si v duchu snila kromě osobních přání i takové přání „hejtmanské“ – aby z nového vedení kraje byl soudržný tým, který dokáže kraji sloužit bez ohledu na politickou příslušnost jeho členů. Tady se má tajná přání osobní a politická spojila.
A vaše hlavní priority a přání pro rok 2017?
Ráda bych, aby se Středočeský kraj stal výkladní skříní všech krajů v České republice. To ale nepůjde bez zapojení všech starostů obcí našeho kraje. Hlavní prioritou je tedy motivace těchto lidí, aby měli zájem s námi spolupracovat. Současně je to motivace všech zaměstnanců úřadu, bez nich to nepůjde. Do třetice motivace obyvatel Středočeského kraje.
Možná vás tato odpověď překvapí. Asi jste čekali, že budu mluvit o silnicích, školách, nebo nemocnicích. Ale je to jako v rodině. Když rodina funguje a něco se vám doma rozbije, spraví to ten, kdo to umí nejlépe. A nemluví o tom jako o nějakém nadpozemském činu. V rodině má každý svou roli, svá práva a v neposlední řadě svojí odpovědnost. A když jsou vztahy v rodině v pohodě, všechno klape. Proto chci motivovat lidi, kteří žijí a pracují ve Středočeském kraji. Přeji si, aby tu žili rádi. To je moje hlavní priorita. A když se tak stane, všechno ostatní půjde dobře. Budeme mít spravené silnice, skvělé školy a perfektní zdravotní péči. A hlavně, budeme mít spokojené lidi v kraji. A to nejen v roce
2017.
Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová
- Narozena: 17. srpna 1970, Karlovy Vary
- Bydliště: Benešov
- Vzdělání: Provozně ekonomická fakulta Vysoké školy zemědělské v Praze (1993)
- Předchozí působení: 2002–2006 starostka Krhanic na Benešovsku, 2004–2008 zastupitelka Středočeského kraje za ODS, 2007–2008 zaměstnankyně úřadu ROP Střední Čechy, říjen 2013 až dosud poslankyně Parlamentu ČR, od listopadu 2013 místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, od 2014 až dosud zastupitelka Benešova a od 2016 i radní města
- Politická činnost: 2004–2011 členka ODS, od 2011 členka hnutí ANO, 2013–2015 předsedkyně Krajské organizace ANO 2011 pro SČK, od 2015 místopředsedkyně hnutí ANO 2011
- Rodinný stav: podruhé vdaná, z prvního manželství má syna
- Ostatní: Založila Akademii žen, která si klade za cíl přilákat více žen do politiky

